Bioplynové stanice

Ministerstvo hospodárstva SR vydalo novú výzvu zameranú na modernizáciu, alebo transformáciu bioplynových staníc pre podnikateľov.

Markéta Mackuľaková

11. 8. 2022
Fotky web (29) (1)

V rámci snahy EÚ o ochranu životného prostredia sa v programe Plánu obnovy vyčlenilo viac ako 2,1 mld. EUR pre „Zelenú ekonomiku“. A práve z tohto operačného programu prišla na začiatku augusta nová výzva na podporu obnoviteľných zdrojov energie, a to konkrétne bioplynových staníc. 

 

O výzve

 

Podporu je možné využiť na modernizáciu bioplynových staníc alebo ich transformáciu na biometánovú stanicu. Prevádzkovatelia budú môcť napríklad zhodnotiť alebo zaobstarať nový dlhodobý hmotný majetok, zakúpiť softvér alebo určitý technologický komponent. Na výzvu bolo alokované 20 miliónov eur a žiadatelia môžu získať až 60% podporu pre svoj projekt (maximálne však 1 milión eur na modernizáciu alebo 1,5 milióna eur na transformáciu). Pre bioplynové stanice z Bratislavského kraja je určená podpora 45%. Žiadosti je možné posielať do 31. 10. 2022.

 

Viac informácií o výzve nájdete TU.

Ako fungujú bioplynové stanice?

Pri výrobe bioplynu je spracovávaný prírodný odpad (priemyselný, poľnohospodársky aj komunálny) bez prístupu vzduchu. Dôležitou súčasťou celého procesu sú baktérie, ktoré pomáhajú odpad rozložiť a uvoľňujú výstupný bioplyn. Ten je potrebné ešte dočistiť, aby mohol byť ďalej využívaný. Takto vyčistený plyn obsahuje až 98% metánu. Bioplyn je možné využívať na vykurovanie a výrobu elektrickej energie, a môže tak nahrádzať zemný plyn, ktorého cena v posledných mesiacoch prudko narastá v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Chcete byť aj naďalej v obraze? Sledujte nás.

Markéta Mackuľaková

V spoločnosti GRANTEX pôsobím na pozícii projektového manažéra so zámerom na prípravu dotačných žiadostí pre klientov so súkromného, tak aj verejného sektora. Svojich klientov následne sprevádzam realizáciou projektov, t. j. zaisťujem všetku administratívu spojenú s dotáciami a predovšetkým kladiem dôraz na to, aby projekt bol realizovaný v súlade s podmienkami čerpania finančnej podpory.

Súvisiace články

MÁM ZÁJEM O DOTACE

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole
    Scroll to Top